15 nejslavnějších mostů světa - Blog

www-bg-header-title.png
     
Blogy »

15 nejslavnějších mostů světa

 

15. Most přes Velký Belt (Storebæltsbroen), DÁNSKO

Foto: Jadzia, flickr

Tento slavný dánský most jsou mosty vlastně dva - Východní část a Západní část, které jsou rozděleny malým ostrovem Sprogø. Východní část dlouhá 1624 m se klene nad nejhlubší částí Storebæltu mezi ostrovy Zealand a Sprogø. Jelikož jsou pylony Východního mostu v nadmořské výšce 254 m, jedná se o nejvýše položené body v Dánsku (nejvyšší přírodní bod Dánska je pouhých 171 m n. m.). Západní část je dlouhá 6611 m a je kombinací železničního a silničního mostu mezi Sprogø a Funen.

 

14. Kapellbrücke, ŠVÝCARSKO

Foto: Olivier Bruchez, flickr

Kapellbrücke je 204 metrů dlouhý most přes řeku Reuss ve městě Luzern ve Švýcarsku. Jedná se o nejstarší dřevěný krytý most v Evropě a jedna z hlavních Švýcarských turistických atrakcí. Krytý most, postavený v roce 1333, byl navržen tak, aby chránil město před útoky. Uvnitř mostu je řada obrazů ze 17. století zachycující události z historie Luzernu. Značná část most a většina obrazů byla zničena při požáru v roce 1993, ale most byl velmi rychle přestavěn.

 

13. Most Chengyang, ČÍNA

Foto: Ewen Bell, flickr

Most Chengyang (také známý jako Most větru a dešťě) byl postaven v roce 1916. Vede přes řeku Linxi v Číně a je stále velmi vytížen. Je postavena ze dřeva a kamene bez hřebíků nebo nýtů a je největší ze všech tzv. mostů větru a deště. Je 64,4 m dlouhý, 3,4 m široký a 10,6 m vysoký

 

12. Brooklyn Bridge, New York, USA

Foto: Andrew Mace, flickr

Tento nejslavnější newyorský most byl dokončen v roce 1883 a spojuje Manhattan a Brooklyn nad řekou East River. Ještě několik let po otevření to byl nejdelší visutý most na světě a časem se stal slavnou a kultovní dominantou New Yorku. Most má široký chodník rozdělený pro pěší a cyklisty a ve spodní části se nachází několikaproudová silnice.

 

11. Alcántara Bridge, ŠPANĚLSKO

Foto: Rafael Jimenéz. flickr

Most se klene přes řeku Tagus v Alcántara ve Španělsku a je opravdovým mistrovským dílem starověké římské stavby mostů. Most byl postaven mezi lety 104 a 106 na základě usnesení římského císaře Trajana v roce 98, který je poctěn triumfálním obloukem ve středu mostu a malým chrámem na jeho konci. Most  bohužel během doby své existence utrpěl větší škody z válek než z řádění přírodních živlů. Maurové zničili nejmenší oblouk na jedné straně, zatímco druhý oblouk na druhé straně mostu byl zničena Španěly, kteří se snažili zastavit Portugalce.

 

10. Sydney Harbour Bridge, AUSTRÁLIE

Foto: Anthony Kelly, flickr

Sydney Harbour Bridge je jedna z nejznámějších a nejvíce fotografovaných památek Austrálie. Je to největší (ale ne nejdelší) ocelový obloukový most na světě - horní části mostu stojí 134 m nad vodou. Stavba trvala 8 let a most byl otevřen v březnu 1932. Vzhledem k tomu, že se ocel rozpíná a smršťuje v závislosti na teplotě, most není zcela stabilní a může růst nebo klesat až o 18 cm.

 

9. Stari Most, BOSNA A HERCEGOVINA

Foto: Raphael Schön, flickr

Stari Most je slavný most přes řeky Neretvu v Mostaru, v Bosně a Hercegovině. Byl postaven osmanskými Turky v roce 1566 a stál 427 roků než byl zničen v roce 1993 během bosenské války. Nový most byl otevřen v roce 2004. V Mostaru existuje dlouhá tradice skákání mladých bosenských mužů z mostu do Neretvy - vzhledem k tomu, že je řeka velmi studená, jedná se o velmi riskantní počin, o který se pokusí jen ti nejodvážnější.

 

8. Most Si-o-se Pol, Isfahán, ÍRÁN

Foto: Reza Haji-pour, wikipedia

Si-o-se Pol (Most 33 oblouků) je slavný most v íránském městě Isfahánu. Je vysoce hodnocen jako jeden z nejslavnějších příkladů safavidského umění. Do provozu se dostal v roce 1602 za vlády Shaha Abbase I. Most je postaven z cihel a kamenů, je 295 metrů dlouhý a 13,75 metrů široký. Říká se, že most původně zahrnoval 40 oblouky, ačkoli tento počet se postupně snižuje na 33.

 

7. Most Akaši-Kaikjó

Foto: Shenghung Lin, flickr

Most Akaši-Kaikjó (také známý jako Perlový most) je s délkou 1991 m nejdelší visutý most na světě. Klene se nad úžinou Akaši v Japonsku a spojuje Kobe s ostrovem Awaji. Most se stavěl téměř 12 let a byl otevřen v roce 1998. Centrální rozpětí bylo původně jen 1990 m, ale zemětřesení 17. ledna 1995 přesunulo dvě věže tak, že musel být prodloužen o celý metr.

 

6. Ponte di Rialto, Benátky, ITÁLIE

Foto: Shaun Dunmall, flickr

Ponte di Rialto je jedním ze čtyř mostů přes Canal Grande v Benátkách a je ze všech mostů přes kanál nejstarší. Současný kamenný most byl navržen Antoniem da Pontem a byl dokončen v roce 1591. Byl používán jako náhrada dřevěný most, který se zhroutil v roce 1524. Provedení mostu bylo považováno za tak odvážné, že někteří architekti předpověděli budoucí kolaps. Most ale svým kritikům vytřel zrak a už téměř pět století platí za jednu z nejvýznamějších ikon Benátek.

 

5. Karlův most, Praha, ČESKÁ REPUBLIKA

Foto: Francesco Gasparetti, flickr

Kdo by ho u nás neznal... Karlův most je slavný kamenný gotický most přes řeku Vltavu v Praze. Jeho stavba začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a skončila na začátku 15. století. Jelikož se jednalo o jediný prostředek pro přechod přes Vltavu, Karlův most byl nejdůležitější spojení mezi Starým Městem a oblastí kolem Pražského hradu. Díky mostu se Praha stala důležitou částí obchodní cesty mezi východní a západní Evropou. Dnes se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších památek v Praze.

 

4. Tower Bridge, Londýn, VELKÁ BRITÁNIE

Foto: Jim Crossley, flickr

Tower Bridge je unikátní kombinací zvedacího a visutého mostu přes řeku Temži v Londýně. Nachází se v blízkosti Tower of London, který mu dal jeho jméno a stal se kultovním symbolem Londýna. Stavba byla zahájena v roce 1886 osm let. Most se skládá ze dvou věží, které jsou svázané v horní úrovni pomocí dvou horizontálních pásů, které jsou navrženy tak, aby vydržely síly zavěšených částí mostu.

 

3. Viadukt Millau, FRANCIE

Foto: FaceMePLS, flickr

Viadukt Millau je obrovský zavěšený silniční most, který se klene nad údolím řeky Tarn nedaleko Millau v jižní Francii. Je to nejvyšší automobilový most na světě - nejvyšší stožár stoupá až do výšky 343 m a je tak dokonce o něco vyšší než Eiffelova věž. Nejvyšší povolená rychlost na mostě byla snížena ze 130 km/h na 110 km/h z důvodu turistů fotících most přímo z automobilů. Krátce po otevření se most stal slavnou turistickou atrakcí.

 

2. Golden Gate Bridge, San Francisco, USA

Foto: Aslak Raanes, flickr

Golden Gate Bridge je visutý most přes úžinu Golden Gate mezi San Franciscem a Marin County na severu. Mistrovské dílo architekta Josefa B. Strausse, jehož socha zdobí jižní vyhlídková terasa: Most se stavěl sedm let a byl dokončen v roce 1937. Golden Gate Bridge byl při svém otevření nejdelší visutý most na světě a se stal jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v San Franciscu i celé Kalifornii. Od jeho dokončení byla jeho délka překonána dalšími osmi mosty. Slavná červeno-oranžová barva mostu byla speciálně vybrána, aby byl most snadno viditelný v husté mlze, která jej většinu roku zahaluje.

 

1. Ponte Vecchio, Florencie, ITÁLIE

Foto: Martin aka Maha, flickr

Ponte Vecchio (doslova "starý most") je středověký most přes řeku Arno ve Florencii, jediný most ve Florencii, který přežil 2. světovou válku. Most je známý pro své malé obchůdky postavené podél mostu, jak to bylo běžné v době Medicejů. Dříve zde byli převážně řezníci, v dneší době jsou nájemníky klenotníci, obchodníci s uměním a prodejci suvenýrů.


 • Komentáře
Trackback URL:

Carolina Panthers tickets for sale
[...] What is the difference between a blog and a website? [...] Čti více

Odesláno 5.2.15 0:44.

Top Top
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Aktuální počasí ve světě

 • Hurghada
  Egypt
  26 °C
  skoro jasno
 • Las Palmas
  Španělsko
  17 °C
  polojasno
 • Rhodes
  Řecko
  16 °C
  polojasno
 • Varna
  Bulharsko
  7 °C
  většinou zamračeno
 • Rimini
  Itálie
  11 °C
  většinou zamračeno
 • Sousse
  Tunisko
  12 °C
  jasno
 • Dubrovnik
  Chorvatsko
  13 °C
  polojasno
 • Antalya
  Turecko
  10 °C
  skoro jasno

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s travel.cz

Zájezd týdne

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje